Bezpieczna praca na wysokościach: podnośniki

Praca na wysokościach jest bardzo niebezpieczna. Jeśli chodzi o budowę większych konstrukcji, budowlańcy radzą sobie stawiając potężne rusztowanie. Profesjonalne rusztowanie pozwala im poruszać się bezpiecznie wokół lub wewnątrz budowanego obiektu. Konstrukcja ułatwia im też transport materiałów i narzędzi budowlanych na wyższe poziomy, dzięki zastosowaniu różnego rodzaju dźwigów i wysięgników. Jednak naprawa wysokiego słupa energetycznego czy drobnej usterki na budynku nie wymaga stawiania ogromnego rusztowania. Wystarczy wtedy użycie profesjonalnego podnośnika.

Zakup a wynajem

Profesjonalne podnośniki są dość drogie. Dlatego coraz więcej firm korzysta z ich wynajmu. Wynajem podnośników jest o wiele ekonomiczniejszy zwłaszcza w przypadku firm, które używają ich sporadycznie. Firma, która pożycza od kogoś sprzęt, nie musi martwić się o jego regularne serwisowanie czy pojawiające się z czasem usterki. To problemy właściciela. Podnośniki to bardzo specjalistyczne urządzenia, których serwisowanie bywa kosztowne, a jego zaniedbanie może doprowadzić do tragedii. Dlatego właśnie wiele firm budowlanych woli wynająć sprawny i pewny sprzęt, a potem go oddać właścicielowi, niż brać sobie na głowę jego skomplikowane przeglądy i odpowiedzialność za każdy, najdrobniejszy nawet element.

Rodzaje podnośników

Jeśli chodzi o dostępne w wypożyczalniach podnośniki, raczej każdy wynajmujący znajdzie model, który będzie idealnie pasował do jego zadania. Poza zwykłymi podnośnikami na kołach można wynająć podnośnik na przyczepie samochodowej, a nawet modele samojezdne: elektryczne i spalinowe. Do wyboru są również różne zakończenia ramion podnośników: z koszami, w których bezpiecznie mogą pracować ludzie, lub otwarte, dzięki którym można wygodnie transportować w górę towar. Wynajmujący może też wybrać sposób podnoszenia się platformy. Pod tym względem można wyróżnić najbardziej popularne podnośniki nożycowe i teleskopowe, lecz dostępne są także inne opcje.

Leave a Reply