Czym kierować się przy wyborze zacieraczki do betonu? 

Zacieraczki do betonu są maszynami bardzo powszechnie stosowanymi na budowach. Znajdują zastosowanie przy wykonywaniu remontów i wszelkich pracach, przy których mamy do czynienia z wylewaniem posadzek czy płyt betonowych. Wybierając konkretne urządzenie warto zwrócić uwagę na dwa podstawowe parametry: średnicę zacierania i rodzaj napędu. 

Trzecim istotnym aspektem przy wypożyczaniu zacieraczki jest jej marka. Jeżeli potrzebujemy maszyny wydajnej i niezawodnej w eksploatacji oraz wygodnej w obsłudze, powinniśmy postawić na markowy sprzęt – taki jak zacieraczki do betonu Dynapac, Atlas Copco czy Enar oferowane przez Ramirent. 

Jakie zadania spełnia zacieraczka? 

Zacieraczka do betonu pozwala na szybkie i bardzo dokładne wyrównanie powierzchni betonu. Przy ich użyciu można też wcierać w powierzchnie posadzek materiały utwardzające czy środki konserwujące. Zacieraczki można użyć nie tylko do wyrównywania i wygładzania betonu, ale także do polerowania i szlifowania posadzek. Dlatego można je wykorzystać nie tylko do wykonania nowych posadzek, ale także do renowacji i odświeżania powierzchni betonowych. 

Powszechność stosowania zacieraczek do betonu wynika z faktu, że gładkie, pozbawione niedoskonałości powierzchnie betonowe są nie tylko estetyczniejsze, ale też trwalsze w eksploatacji. Znacznie lepiej nadają się też jako podłoże do układania płytek, paneli, parkietu i innych materiałów wykończeniowych. 

Napęd spalinowy czy elektryczny? 

Zacieraczki z napędem spalinowym są optymalnym wyborem wszędzie tam, gdzie konieczna jest szybka i wydajna praca na dużych powierzchniach. Niepodważalnym atutem zacieraczek z napędem spalinowym jest pełna niezależność od źródeł zasilania. Jest to szczególnie ważne na budowach w otwartym terenie, gdzie nie ma możliwości podciągnięcia zasilania albo jest to bardzo kosztowne. Bezdyskusyjny pozostaje też fakt, że brak przewodu zasilającego daje znacznie większą swobodę przemieszczania się i możliwość skupienia się operatora wyłącznie na wykonywanej pracy. 

Zacieraczki z napędem spalinowym to urządzenia o dużej mocy, które doskonale sprawdzają się na dużych powierzchniach. Jedynym ograniczeniem w stosowaniu spalinowych zacieraczek do betonu może być bardzo zła wentylacja pomieszczeń, w których prowadzone są prace. Jednak zdarza się to przede wszystkim w niskich, niewielkich pomieszczeniach, w których można z powodzeniem wykonać zacieranie betonu przy użyciu narzędzi ręcznych. W takich warunkach można też wykorzystać listwy wibracyjno-wygładzające

Jaką średnicę zacieraczki wybrać? 

Podstawowym parametrem zacieraczki do betonu jest średnica pracy. Dostępne są zacieraczki o średnicy talerza od 60 do blisko 120 cm. Warto też sprawdzić, jak dużych dysków można użyć przy konkretnym modelu. Duża średnica zapewnia szybką i dokładną pracę na dużych powierzchniach. Jednak duże urządzenie nie zawsze będzie najbardziej użyteczne. Wybierając średnicę talerza zacieraczki trzeba wziąć poprawkę na ogólną powierzchnię posadzki, ale także szerokość powierzchni do zatarcia np. w wąskich korytarzach znacznie wygodniejsze będzie użycie mniejszego talerza. Istotną kwestią jest też waga urządzenia. Większe maszyny mogą mieć wagę przekraczającą 100 kg, co wyklucza możliwość przenoszenia czy załadunku przez jedną osobę.

Leave a Reply