Jak działa i do czego służy wertykulator?

Utrzymanie pięknego, bujnego i zdrowo wyglądającego trawnika jest prawdziwą sztuką. Osiągnięcie pożądanego efektu wymaga żyznej ziemi, odpowiedniego gatunku trawy oraz regularnego nawożenia i podlewania. Kluczowe dla utrzymania kondycji trawy jest też jej koszenie z precyzyjnie dobraną częstotliwością, na określoną wysokość i w porach dostosowanych do warunków pogodowych. Natomiast zabiegiem przywracającym murawie witalność jest wertykulacja – czynność, która pozwala trawnikowi odżyć po zniszczeniach zimowych miesięcy. 

Najprostszym wertykulatorem mogą być żelazne grabie lub – w wersji bardziej profesjonalnej – wertykulator w kształcie grabi, w których zęby zastąpione są płaskimi elementami tnącymi. Jednak przy większych powierzchniach trawników nieodzowne staje się zastosowanie wertykulatorów elektrycznych lub spalinowych.  

Na czym polega technika działania wertykulatora? 

Niezależnie od tego, jakiego wertykulatora użyjemy, cel jest ten sam: wykonanie dużej ilości nacięć darni i jednocześnie usunięcie warstwy tzw. filcu, czyli mchów, porostów, starej trawy i kiełkujących chwastów, które zasiedlają się w dolnych warstwach darni. Na niewielkim, liczącym kilkadziesiąt metrów kwadratowych trawniku zupełnie wystarczający jest wertykulator ręczny. Jednak przy większych trawnikach znacznie wygodniejszy i dokładniejszy będzie wertykulator mechaniczny – elektryczny lub spalinowy. Urządzenia te, na pierwszy rzut oka przypominające kosiarki, zamiast wirującego noża wyposażone są w walec ze stalowymi ostrzami. Jego wysokość można regulować i w ten sposób precyzyjnie określać głębokość nacięć w glebie. 

Przy większych areałach, ale także na terenach nie posiadających przyłączy elektrycznych, optymalnym urządzeniem będzie profesjonalny wertykulator spalinowy. To idealne rozwiązanie przy pielęgnacji trawników na polach golfowych, boiskach z naturalną murawą czy rozległych trawników na obszarach rekreacyjnych i w parkach. Profesjonalne urządzenie pozwala na przeprowadzenie wertykulacji na obszarze nawet 1500 m2 trawnika w ciągu godziny. Minusem wertykulatorów spalinowych jest to, że są to maszyny kosztowne, których używamy zazwyczaj raz lub dwa razy w sezonie. Rozwiązaniem problemu jest skorzystanie z oferty wypożyczalni sprzętu oferującej urządzenia do prac ogrodniczych

Jak cel ma wertykulacja? 

Przed użyciem wertykulatora należy starannie wyrównać kretowiska, zebrać kamienie i inne stałe zanieczyszczenia trawy i przeprowadzić koszenie trawnika. Celem wertykulacji jest doprowadzenie do darni powietrza, stworzenie lepszych warunków do nawadniania i nawożenia, umożliwienie rozrostu trawy, a także wykonania siewów uzupełniających “wyłysienia” trawnika, które mogły powstać w okresie zimowym. W przypadku gleb o bardzo zwięzłej strukturze możemy raz po razie wykonać wertykulację dwukrotnie, stosując różne głębokości cięcia.  

Zabieg wertylkulacji przeprowadzamy wiosną, po pierwszym lub drugim koszeniu i – w razie potrzeby – powtarzamy jesienią. Po przeprowadzeniu mechanicznej wertykulacji należy starannie wygrabić wyrwany przez urządzenie filc roślinny, drobne kamienie, nierozłożoną trawę pozostałą po koszeniu oraz wszystkie inne zanieczyszczenia. Zazwyczaj materiał po wertykulacji zawiera zarodniki grzybów i nasiona chwastów, dlatego nie należy ich raczej wrzucać do kompostownika, lecz złożyć na osobna pryzmę. 

Jeżeli po wertykulacji zamierzamy dosiewać trawnik, należy wybrać odpowiednią porę roku i pogodę – tak, aby gleba miała dużą wilgotność niezbędną do kiełkowania i zakorzenienia się trawy. Nasiona trawy można zmieszać z dobrze przerobionym kompostem lub torfem i wsypywać w rowki pozostawione przez wertykulator. 

Profesjonalne wertykulatory mają możliwość zastosowania wału do aeracji. To jest jeden z powodów częstego mylenia tych dwóch zabiegów napowietrzających darń. 

Czy wertykulacja i aeracja to ten sam zbieg? 

Aeracja jest zabiegiem, który – podobnie jak wertykulacja – ma za zadanie wietrzenie trawnika, doprowadzenie do niego powietrza niezbędnego do wzrostu trawy, spulchnienie gleby, stworzenie możliwości łatwiejszego nawadniania i nawożenia. Podstawowa różnica polega na tym, że w przypadku aeracji nie nacina się darni, lecz ją nakłuwa. Można to robić przy użyciu różnego rodzaju ostrych narzędzi – najprostszym aeratorem mogą być metalowe grabie, jednak największą wygodę, dokładność wykonania i tempo prac zapewnia mechaniczny aerator.

Leave a Reply