Jak kłaść kafelki?

Profesjonalne układanie kafelków wymaga doskonałego poziomowania i precyzyjnego przecinania materiału na wymiar. W obu tych czynnościach pomagają profesjonalne narzędzia. Jest to szczególnie istotne przy dużych powierzchniach oraz ciężkich w obróbce, a do tego kosztownych gresach czy płytach kamiennych (glazurnik nie może sobie pozwolić na błędy i związane z nimi straty materiału). 

Jest co najmniej kilka metod poziomowania i wiele sposobów cięcia płytek ceramicznych. Aby dokonać optymalnego wyboru, warto wiedzieć, jakie są możliwości i oferta rynkowa. 

Czym ciąć glazurę, terakotę i gres? 

Nie brakuje zwolenników poglądu, że wszystkie czynności związane z cięciem wzdłużnym, fazowaniem i wycinaniem otworów w płytkach ceramicznych można wykonać przy użyciu szlifierki kątowej wyposażonej w dobrej jakości tarczę diamentową oraz wierteł diamentowych (koronowych). Taki zestaw sprawdzi się w wielu sytuacjach, lecz nie zapewni powtarzalności efektu – szczególnie w sytuacjach, gdy precyzja i estetyka wykonania będą priorytetem. Dlatego warto korzystać z narzędzi i akcesoriów dedykowanych do określonych zadań. 

Wśród dostępnych na rynku narzędzi do cięcia płytek ceramicznych znajdziemy zarówno bardzo proste ręczne akcesoria, jak też specjalistyczne przecinarki mechaniczne: 

  • rysiki – najprostszym narzędziem do cięcia płytek ceramicznych jest rysik z węglika spiekanego z łamaczką: po zarysowaniu płytki (po szkliwionej stronie, rysik prowadzimy wzdłuż linijki metalowej) łamiemy ją, naciskając po obu stronach rysy (pod płytkę można podłożyć metalowy pręt) – ta metoda sprawdzi się wyłącznie w przypadku stosunkowo miękkich i cienkich płytek glazury, lecz nie można jej polecić do terakoty, a już na pewno nie do gresu, 
  • ręczne maszynki do cięcia płytek – szeroki asortyment od bardzo tanich, niedokładnych i krótkich przecinarek marketowych po profesjonalne maszyny nadające się do precyzyjnych cięć wzdłużnych, nawet w przypadku bardzo twardych gresów i płyt kamiennych: po zarysowaniu szkliwionej powierzchni można dokonać precyzyjnego łamania dzięki specjalnym łamaczkom i blatom (w droższych modelach blaty są uchylne, co ułatwia precyzyjne łamanie nawet bardzo twardych i grubych płytek), 
  • elektryczne przecinarki stolikowe – niewielkie urządzenia przypominające pilarki stolikowe, lecz wyposażone w tarczę diamentową (najczęściej do cięcia na mokro), które umożliwiają wychylanie tarczy od pionu i fazowanie płytek – przy małych formatach płytek mogą być bardzo przydatne, przy dużych bardzo trudno osiągnąć oczekiwaną precyzję cięć, 
  • elektryczne przecinarki z szyną prowadzącą – w tych przecinarkach tarcza diamentowa umieszczona jest nad materiałem: przesuwa się wzdłuż ułożonej stabilnie na stole płytki, co jest układem gwarantującym największa precyzję (zarówno cięć pionowych, jak również fazowania) – przy zastosowaniu dobrej jakości tarcz diamentowych cięcie na mokro przecinarkami stolikowymi z prowadnicą pozwala uzyskać bardzo równe brzegi, bez wystrzępień i ubytków. 

Spośród opisanych maszyn największe możliwości dają przecinarki stolikowe z prowadnicą. W połączeniu ze szlifierkami kątowymi (które można zastosować do wygładzania ciętych brzegów płytek przy użyciu tarcz lamelkowych o odpowiedniej gramaturze papieru) oraz z zestawem wierteł i otwornic diamentowych, zaspokoją praktycznie wszystkie potrzeby związane z cięciem wzdłużnym i wykonywaniem otworów we wszystkich rodzajach płytek ceramicznych. 

Jakie narzędzia są optymalne do poziomowania płytek? 

Wyznaczenie poziomu na ścianie w niewielkim pomieszczeniu, np. w małej łazience w bloku, jest możliwe nawet przy użyciu najprostszej, krótkiej poziomicy kieszonkowej. Jeżeli jednak będziemy mierzyli pomieszczenie i wyznaczali przebieg płytek na powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych ściany czy podłogi, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie użycie długiej poziomicy z libellą, a jeszcze lepiej poziomicy laserowej lub lasera krzyżowego. 

Lasery i niwelatory, które wyświetlają jedną, dwie lub więcej linii, pozwalają na łatwe poziomowanie i wyznaczanie kątów prostych. Zależnie od modelu ich światło ma zasięg od kilku do kilkudziesięciu metrów, a precyzja profesjonalnych urządzeń oscyluje wokół +/- 0,2 mm/m. Wśród laserowych urządzeń poziomujących znajdują się też lasery glazurnicze – urządzenia dedykowane do układania płytek ściennych i podłogowych. Nie wymagają specjalnego dostosowywania (np. użycia statywów): ich budowa umożliwia natychmiastowe wyznaczenie kąta prostego na powierzchniach poziomych i pionowych. Dodatkowo wyświetlają trzecią linię, która wyznacza dokładnie kąt 45°, czyli przekątną kwadratu. Jest to szczególnie przydatne przy układaniu płytek równobocznych: dzięki trzeciej linii możemy precyzyjnie wyznaczyć położenie płytek, przez które przebiega promień lasera.

Leave a Reply