Jaka drabina najlepiej nadaje się do prac instalacyjnych i malarskich?

Na rynku dostępne są drabiny drewniane, metalowe oraz superlekkie drabiny z włókna szklanego, które nie przewodzą prądu. Bardzo liczny jest asortyment drabin rozstawnych, przegubowych i teleskopowych. Podpowiadamy, jak wybrać optymalną drabinę do prac instalacyjnych i malarskich.  

Nie ulega wątpliwości, że optymalna drabina do prac instalacyjnych i malarskich powinna być stabilna i zapewniać łatwe przemieszczanie – przenoszenie stanowiska pracy z miejsca na miejsce. Ponadto bardzo przydatna jest możliwość stabilnego ulokowania na drabinie narzędzi czy wiadra z farbą. Jaka drabina najlepiej spełnia te warunki? 

Drabina drewniana, metalowa czy z tworzyw sztucznych? 

Pierwszą cechą drabiny, która decyduje o jej parametrach i cenie jest materiał, z którego została wykonana:  

  • drabiny drewniane – tradycyjne, w stanie suchym nie przewodzą prądu, relatywnie ciężkie, nie pozwalają na wykonanie przęseł o dużej długości (bez okuć i wzmocnień metalowych), oferowane głównie jako różnej wysokości drabiny rozstawne, które niektórzy instalatorzy cenią za możliwość przemieszczania się przy użyciu samych nóg (bez konieczności schodzenia), 
  • drabiny metalowe (aluminiowe) – można jeszcze spotkać drabiny stalowe, ale jest to już duża rzadkość – dominują lekkie, bardzo wytrzymałe, odporne na korozję drabiny aluminiowe, które są dostępne w bardzo różnych modelach i zakresach wysokości roboczych, 
  • drabiny z włókna szklanego – lekkie, nieprzewodzące prądu, odporne na agresywne substancje chemiczne, niekorodujące i wytrzymałe drabiny z włókna szklanego mają tylko jedną wadę – relatywnie wysoką cenę. 

Wybór jest dość prosty: jeżeli poszukujemy drabiny uniwersalnej, lekkie, trwałej i dostępnej w atrakcyjnej cenie, to powinniśmy szukać odpowiedniego modelu wśród drabin aluminiowych.  

Drabina rozstawna, przegubowa czy teleskopowa? 

Jeżeli wiemy już, że interesuje nas drabina aluminiowa, pozostaje decyzja, jaki typ będzie najodpowiedniejszy. Do wyboru mamy trzy podstawowe konstrukcje drabin: 

  • drabina rozstawna – prosta w konstrukcji, lekka drabina, wyposażona w stopnie z obu lub tylko z jednej strony, zakończona najczęściej z małym podestem, na którym można ustawić wiadro z farbą, pudełko wkrętów czy położyć ręczne narzędzia – jej wadą jest stosunkowo niewielka wysokość robocza, 
  • drabina przegubowa – bardzo użyteczna konstrukcja, umożliwiająca łatwe przeobrażanie drabiny rozstawnej (o równych ramionach, ale także podział w proporcjach, które umożliwiają stabilne zainstalowanie drabiny np. na schodach) w drabinę przystawną o sporym zasięgu,  
  • drabina teleskopowa – składa się z kilku podłużnic wsuwanych jedna w drugą, które można stosować osobno lub łączyć ze sobą w dłuższe odcinki (regulacja z dokładnością do jednej odległości pomiędzy szczeblami) – to najdłuższe dostępne na rynku drabiny przystawne (niektóre modele mogą też być składane w formę drabin rozstawnych), których zasięg roboczy może przekraczać 10 m. 

Drabiny rozstawne są zdecydowanie najbardziej funkcjonalne i zaspokajają potrzeby wykonania większości typowych prac instalacyjnych i wykończeniowych w budynkach mieszkalnych, biurowych czy handlowych. Aluminiowe drabiny teleskopowe przydają się do prac na fasadach i docieraniu do wyżej położonych elementów oświetleniowych, kamer monitorujących, okien czy orynnowania. Ich użyteczność do prac we wnętrzach jest dość ograniczona ze względu na duże rozmiary i relatywnie dużą wagę. Jeżeli potrzebujemy drabiny o dużym zasięgu i maksymalnie uniwersalnej, a jednocześnie posiadającej niewielkie gabaryty po złożeniu, to powinniśmy szukać wśród drabin przegubowych. Doskonale sprawdzi się zarówno we wnętrzach, jak też w zastosowaniach outdoorowych. 

Drabina z dużym podestem i barierką zabezpieczającą 

W przypadku prac wymagających doskonałej stabilności i długotrwałego przebywania na drabinie, dobrym rozwiązaniem może okazać się drabina aluminiowa z barierką ochronną. Nie jest tak lekka i łatwa w przestawianiu, jak drabina rozstawna, nie ma zasięgu drabiny teleskopowej ani uniwersalności drabiny przegubowej, lecz w zamian za to oferuje stabilność i możliwość ulokowania na podeście sporej ilości sprzętu i materiałów. Duże znaczenie ma też fakt, że instalator lub malarz w trakcie wykonywania prac ma pewność, że nagłe zachwianie równowagi nie zakończy się groźnym w skutkach upadkiem: zawsze może liczyć na zabezpieczenie w postaci solidnej barierki.

Leave a Reply