Jesienne porządki w ogrodzie

Ogród na działce rekreacyjnej albo przy domu to wspaniałe miejsce, w którym możemy wypoczywać, kiedy tylko mamy na to ochotę. Znajduje się w nim wiele dekoracyjnych roślin, a czasem również wydzielony zostaje kącik na warzywa oraz krzewy i drzewa owocowe. Dzięki temu w sezonie możemy zajadać się własnymi plonami, które mają dla nas niepowtarzalną wartość i wspaniały smak. Dodatkowo jeśli mamy dzieci lub wnuki, to możemy wdrożyć je w tajniki uprawy roślin i pokazać im niezwykły świat przyrody, który zmienia się każdego dnia. Jednak aby ogród spełniał te wszystkie zadania i wyglądał wspaniale, musi być odpowiednio pielęgnowany o każdej porze roku. Szczególnie istotne jest pamiętanie o przeprowadzaniu w nim jesiennych porządków i odpowiednie przygotowanie go do niskich temperatur w zimie.

 

Najważniejsze prace do wykonania

Na początku możemy zająć się roślinami jednorocznymi, zarówno tymi ozdobnymi, które już przekwitły oraz warzywami, których części jadalne zbieramy do przechowania na później. Resztki wszystkich tych roślin oraz wszelkie rosnące chwasty usuwamy z rabat i grządek, a następnie ziemię zasilamy obornikiem albo kompostem. Przed zimą ziemia powinna zostać dokładnie przekopana i pozostawiona w tak zwanej ostrej skibie, aby była odpowiednio napowietrzona i lepiej wchłaniała się w nią woda. Zabieg ten najlepiej wykonywać za pomocą profesjonalnych urządzeń do prac ogrodniczych, które można wynająć w firmie świadczącej tego rodzaju usługi.

Odpowiedniej pielęgnacji wymagają rośliny wieloletnie, które musimy we właściwy sposób przyciąć i usunąć z nich zeschnięte lub zaatakowane chorobami części. Zabieramy z ogrodu również wszystkie rośliny doniczkowe, które nie lubią niskich temperatur i są nieodporne na mrozy. Na koniec jeszcze pamiętajmy o koszeniu trawnika aż do przymrozków oraz o oczyszczaniu całego ogrodu z opadających liści, mchu i zalegających obumarłych części roślin.

Leave a Reply