Jesienne remonty – osuszanie mieszkania

Lato jest dogodnym czasem dla przeprowadzania różnorodnych prac remontowych w domach i mieszkaniach. Dzięki wysokim temperaturom i niskiej wilgotności można wtedy na przykład malować ściany, tynkować, wymieniać kafelki na balkonach i tarasach oraz wykonywać wiele innych prac. To także najlepsza pora, aby zająć się likwidacją plam, zawilgoceń czy wykwitów pleśni, które po zimowych miesiącach nieraz zostają na ścianach w pokojach, kuchni lub łazience.

 

Likwidacja zawilgoceń

Problem zawilgoceń i pleśni na ścianach dotyczy najczęściej budynków starszych, w których nigdy nie wykonano odpowiedniej izolacji i nie zabezpieczono ich w wystarczający sposób przed podmiękaniem czy zalewaniem przez wody gruntowe. Takie wilgotne plamy na ścianach powodują nieestetyczne łuszczenie się farby oraz odpadanie fragmentów tynku. Są także bardzo niebezpieczne dla zdrowia mieszkających w budynku ludzi, ponieważ przyczyniają się do występowania wielu infekcji układu oddechowego i wysypki na skórze, a także zaostrzają objawy alergii.

Najważniejszym etapem walki z pleśnią jest zidentyfikowanie przyczyn jej powstawania, a następnie ich eliminacja. Potrzebne może być zastosowanie lepszej izolacji ścian zewnętrznych lub wewnętrznych, a więc ocieplenie mieszkania, wykonanie nowych tynków lub naprawienie starych. Jeśli przyczyną występowania zawilgoceń była zbyt mała wentylacja, to pomoże zainstalowanie nawiewników w oknach. Warto również w istniejących otworach wentylacyjnych zamontować mechaniczne wentylatory uruchamiane wtedy, gdy pojawi się taka potrzeba.

 

Osuszacze powietrza

Gdy już znajdziemy przyczyny pojawiania się pleśni i zajmiemy się ich likwidacją, potrzebne jest także osuszenie istniejących zawilgoceń. Pomóc może w tym intensywne wietrzenie podczas suchej pogody i wysokich temperatur, ale dużo wydajniejsze jest zastosowanie mechanicznego osuszacza powietrza. Jego główne zalety to szybkie i sprawne pochłanianie nadmiernej wilgoci, a dodatkowo oczyszczanie powietrza z wszelkich pojawiających się w nim zanieczyszczeń oraz zarodników grzybów.

Leave a Reply