Na co zwrócić uwagę przy wyborze listwy wibracyjnej?

Listwy wibracyjne są nowoczesną, wydajną i zapewniająca znakomite efekty pracy alternatywą dla ręcznych łat do zagęszczania, wyrównywania i wygładzania wierzchnich warstw betonu. Listwa wibracyjna nie jest urządzeniem skomplikowanym.

Dlatego przy jej wyborze ważne jest przede wszystkim dopasowanie konkretnego modelu do powierzchni posadzki i warunków środowiska pracy. Warto też korzystać ze sprzętu renomowanych producentów, który gwarantuje utrzymanie wysokiego tempa prac i bezawaryjne działanie w długich okresach czasu. 

Wiele dostępnych na rynku listew wibracyjnych występuje w opcji z silnikiem spalinowym i elektrycznym. Te pierwsze znacznie lepiej sprawdzą się w warunkach terenowych, w sytuacji, gdy musimy wykonać posadzkę czy łatę betonową w miejscu pozbawionym dostępu do źródła energii elektrycznej, a nie dysponujemy odpowiednim agregatem prądotwórczym lub nie możemy go z jakichś powodów użyć. Listwy z zasilaniem elektrycznym są użyteczniejsze we wnętrzach, gdzie w większości przypadków wykluczone jest użycie silników spalinowych. Jednak najważniejszymi parametrami listwy wibracyjnej jest jej długość i możliwe tryby pracy. 

Listwy wibracyjno-wygładzające pojedyncze do płytkiego zagęszczania i wygładzania betonu  

Pojedyncza listwa wibracyjna zbudowana jest z odpowiednio ukształtowanego profilu aluminiowego i jednostki wibracyjnej. Profile można wymieniać, aby dostosować odpowiednią do potrzeb długość i kształt profilu. Pojedyncze listwy wibracyjne mają rozmiary od 1,5 do nawet 5 czy 6 m. Przy ekstremalnie długich profilach zachodzi konieczność stosowania dwóch jednostek wibracyjnych. 

Wśród pojedynczych listew wibracyjno-wygładzających wyróżnia się dwa rodzaje profili, które decydują o sposobie użycia urządzenia: 

  • profile L – profile w kształcie litery “L” z płaskich odlewów ze stopów aluminium pozwalają na prowadzenie listwy tylko w jedną stronę: operator przemieszcza się tyłem, prowadząc za sobą maszynę, 
  • profile dwustronne – profile zamknięte posiadają kształt umożliwiający zarówno ciągnięcie, jak też pchanie listwy po powierzchni betonu – zazwyczaj są sztywniejsze, co pozwala uzyskać większą długość, a w niektórych modelach również zastosować do prowadzenia po szynach kierunkowych i zgarniania betonu.  

Listwy pojedyncze zagęszczają beton stosunkowo płytko (zazwyczaj zagęszczana warstwa nie jest grubsza niż kilka do 10 cm) – ich głównym zadaniem jest wyrównywanie i wygładzanie powierzchni. Dzięki lekkiej konstrukcji i wymiennym profilom o zróżnicowanej długości zapewniają łatwe manewrowanie nawet w niewielkich pomieszczaniach. Jeżeli jednak zależy nam na głębszym zagęszczeniu i na znacznym wydłużeniu profilu, powinniśmy sięgnąć po urządzenia z podwójną listwą. 

Listwy wibracyjne podwójne: głębokie zagęszczanie szerokich pasów betonu  

Listwy wibracyjne podwójne przystosowane są do prowadzenia po wypoziomowanych szynach. Szerokość pasa powstającej w ten sposób posadzki betonowej zależny jest od możliwości konkretnego urządzenia – może to być kilka lub kilkanaście metrów (przy listwach wibracyjnych modułowych). 

Zastosowanie podwójnych listew wibracyjnych pozwala na skuteczne zagęszczanie betonu, nawet do głębokości 30 cm. Dzięki temu znajdują one zastosowanie w większości prac budowlanych, które wymagają wylewania ław betonowych pod różnego typu konstrukcje, drogi czy place. Podwójne listwy wibracyjne nadają się do pracy z betonami o dużej gęstości. Odpowiednio wypoziomowane, gwarantują wykonanie równych i jednolitych powierzchni betonowych. 

Zagęszczanie głębokich warstw betonu oraz zacieranie powierzchni betonowych 

Maszynami blisko spokrewnionymi z listwami wibracyjnymi są zacieraczki do betonu oraz wibratory do betonu i przetwornice częstotliwości. Wibratory pozwalają na zagęszczanie i równomiernie rozprowadzanie betonu w ścianach, fundamentach, słupach i wszelkich innych zagłębieniach zalewanej powierzchni. Z kolei zacieraczki do betonu pozwalają na staranne wykończenie – wyrównanie i wygładzenie – świeżych powierzchni betonowych. Stosowane są też powszechnie przy renowacjach zniszczonych posadzek.

Leave a Reply