Remont mieszkania. Usuwanie gruzu

Totalny remont mieszkania generuje bałagan nie do opanowania. Często właściciele mieszkań w starym budownictwie chcą przesunąć mniejsze lub większe ściany, by stworzyć nowoczesny aneks kuchenny, zamiast tradycyjnej, oddzielnej kuchni. Stare mieszkania często miewały nieprzemyślany rozkład. Dlatego też zdarza się, że nowi lokatorzy planują poprzestawiać większość ścianek działowych, aby stworzyć zupełnie nowy lokal. Każdy, kto chociaż raz miał do czynienia z wyburzaniem nawet najmniejszej ścianki w starym budownictwie wie, że powstaje z niej ogromna ilość gruzu. Co z nim zrobić?

Kontener

Przede wszystkim należy pamiętać, że worków z gruzem nie wolno wyrzucać ot tak, na śmietnik. Do śmieci ciężkich i wielkogabarytowych należy wynająć specjalny kontener. Firma, która wynajmuje kontenery podstawi go nam pod wskazany adres i odbierze go, gdy zapełnimy go śmieciami. Nasz gruz (i inne, nietypowe śmieci  z remontu) trafią do firmy, która zajmuje się recyklingiem odpadów. Firmy budowlane, które w miejscu wyburzanego budynku mają stawiać nowy, potrafią zużyć około 70% pozyskanego gruzu jako materiały do budowy!

Wyrzucanie gruzu

Najczęściej osoby przeprowadzające remont pakują gruz w specjalne, mocne worki i wynoszą go do kontenera. Sprawa jest dość prosta, gdy w budynku znajduje się wina. Wystarczy wtedy przeciągnąć worki z mieszkania do windy, a na parterze donieść je z windy do kontenera. Oczywiście należy pamiętać o tym by windę i podłogę jakoś zabezpieczyć, a po wyrzuceniu gruzu posprzątać po sobie. Problem pojawia się wtedy, gdy remontowane jest mieszkanie na wysokim piętrze w bloku, w którym nie ma windy. Znoszenie ciężkich worków z gruzem jest bardzo uciążliwe. Warto wtedy znaleźć firmę, która wynajmuje sprzęt budowlany i skorzystać z wynajmu koszy zsypowych. Dzięki nim można stworzyć „rurę”, którą przez okno możemy zrzucać gruz prosto do kontenera stojącego pod nim. Dzięki temu nie nadwyrężymy kręgosłupa i stawów, a także nie pobrudzimy klatki schodowej.

Leave a Reply