Rusztowanie czy podnośnik?

Prace na wysokościach to nie tylko budowa nowoczesnych budynków. To również zmiana dekoracji w sklepie, porządki w magazynie, czy mocowanie nowego logo na fasadzie budynku. Do większości takich prac potrzebny jest bardziej profesjonalny sprzęt niż zwykła drabina. Wiele osób zastanawia się, czy w takim przypadku lepiej jest wynająć podnośnik, czy rusztowanie. Przyjrzyjmy się temu problemowi bliżej.

Rusztowanie

Firmy wynajmujące maszyny budowlane w swojej ofercie zazwyczaj mają też wynajem rusztowań i doradztwo w zakresie ich wyboru. Dlatego nawet jeśli nie jesteśmy pewni, jakiego rusztowania potrzebujemy do danego zadania, pracownicy danej wypożyczalni zaprojektowaliby wszystko za nas, a do tego pomogliby w montażu i demontażu rusztowania. Jednak rozstawianie rusztowania jest czasochłonne, a konstrukcje muszą spełniać określone wymagania prawne. Dlatego ich wynajem zaleca się w przypadku dłużej trwających, skomplikowanych prac. Do prostych zadań lepszym wyborem będzie wynajęcie podnośnika.

Podnośnik

Praca z podnośnikiem wymaga mniej zachodu. Wystarczy dobrać odpowiedni model, by w wygodny sposób móc zmienić dekorację nawet wewnątrz wysokiej hali. Podnośniki dostępne są między innymi w cichych wersjach z napędem elektrycznym, dlatego też można na nich pracować nie przeszkadzając innym osobom. Podnośnik po prostu ustawia się w miejscu, w którym zamierzamy pracować i przesuwamy go w inne miejsca w razie potrzeby. Wybierając podnośnik musimy zwrócić uwagę na jego wysokość roboczą oraz to, czy dane urządzenie ma pracować wewnątrz czy na zewnątrz. Warto upewnić się, jaki ma zakres ruchów: do niektórych prac wystarczy ruch góra-dół, do innych niezbędna będzie możliwość poruszania go na boki. Jeśli planujemy mocno obciążyć urządzenie, upewnijmy się, jaki ma udźwig. Podnośnik jest lepszym wyborem do prac, które nie potrwają długo i nie wymagają montażu profesjonalnego rusztowania. Jeśli dalej wahamy się, co wybrać do planowanych przez nas prac, warto poradzić się doświadczonej firmy wynajmującej sprzęt budowlany.

Leave a Reply