W jakich warunkach można w pełni wykorzystać możliwości wozideł budowlanych?

Na hasło wozidło wyobrażamy sobie gigantyczne wywrotki – takie, jak legendarny Caterpillar 797B o ładowności 345 ton. Jednak wśród wozideł występuje wielka różnorodność wielkości, ładowności i możliwości zastosowania.

Najmniejsze urządzenia w tej grupie są rodzajem dużych taczek z napędem spalinowym – o tyle wydajniejszych, że zamiast kilkudziesięciu kilogramów, mogą jednorazowo przewieźć kilka ton ładunku. 

Małe wozidła są niezwykle przydatnymi maszynami w transporcie bliskim kruszyw i wszelkich materiałów sypkich. W wielu sytuacjach skutecznie zastępują zarówno sprzęt ręczny, jak też ciężkie maszyny budowlane, pozwalając znacznie przyspieszyć wykonanie prac.  

Jakie zalety mają małe wozidła budowlane? 

Najważniejszą zaletą małych wozideł budowlanych jest doskonały stosunek gabarytów do ładowności. Relatywnie niewielkie urządzenia są zdolne do przewożenia dużych ilości materiałów sypkich, konfekcjonowanych w workach, gruzu czy kamieni. Docierają bez trudu w miejsca szczególnie ciasne i nisko sklepione. Są znacznie wydajniejsze od sprzętu ręcznego i jednocześnie mogą pracować w miejscach, do których nie dotrze ciężki sprzęt budowlany. Małe wozidła budowlane bardzo dobrze współpracują z minikoparkami oraz większymi koparko-ładowarkami jako maszyny pomocnicze.  

Wysoko zawieszone wozidła, wyposażone w mocne silniki wysokoprężne i odpowiednie ogumienie łatwo przemieszczają się w trudnym terenie (piasek, błoto, śnieg), bez trudu pokonują wzniesienia i nierówności terenowe. Dzięki swojej niskiej wadze, nie niszczą nawierzchni, które wykorzystują do transportu.  

Przy jakich pracach wozidła są najbardziej przydatne? 

Małe wozidła budowlane doskonale sprawdzają się przy takich pracach, jak układanie instalacji energetycznych, wodociągowych, przy budowach dróg dojazdowych i układaniu nawierzchni brukowych. Zapewniają szybki transport kruszyw i odbiór ziemi rodzimej oraz dostarczanie materiałów budowlanych. 

Wozidło o ładowności 1 czy 2 ton znajdzie też liczne zastosowania w gospodarstwach rolnych. Można je wykorzystać zarówno do przewożenia pasz (zbóż, ziemniaków, buraków, suchych pasz workowanych i płynnych), jak też do różnego typu prac budowlanych, których nigdy nie brakuje w gospodarstwach wiejskich. 

Szerokie zastosowanie wozidła mogą znaleźć również w firmach trudniących się zakładaniem i utrzymaniem ogrodów. Doskonale nadają się do transportu ziemi, piasku, torfu, kompostu i nawozów sztucznych oraz kamieni.     

Co wybrać: zakup czy wypożyczenie wozidła? 

Małe wozidła są urządzeniami o znacznej wartości. O ile nie prowadzimy działalności, w której znajdą trwałe obłożenie pracą, to trudno będzie uzyskać szybki zwrot inwestycji. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie wozidła budowlanego. Wypożyczenie daje możliwość przetestowania różnych modeli sprzętu – wozideł renomowanych producentów.

Leave a Reply