Własne oczko wodne. Dlaczego nie?

Posiadacze domów jednorodzinnych chcą mieć piękne ogrody, nawet jeśli ich działka nie jest zbyt wielka. Wielu z nich decyduje się na założenie małego oczka wodnego lub nawet niewielkiego stawu. Osoby, które miały wcześniej do czynienia ze sprzętem budowlanym i posiadają odpowiednie uprawnienia najczęściej chcą zrobić oczko na własną rękę. Czy jest to możliwe?

Wykopanie oczka

Oczko lub mały staw najlepiej wykonać przy pomocy nowoczesnej minikoparki. Dzięki niej praca idzie szybko i efektywnie. Osoby, które ni ukończyły odpowiedniego kursu mogą po prostu zamówić usługę wykopania oczka, przez doświadczonego pracownika. Ci, którzy posiadają uprawnienia mogą minikoparkę wypożyczyć. Oczywiście oczko wodne powinno być dobrze zaplanowane, musi być ozdobą działki, ale nie może jej kompletnie zdominować. Zanim zacznie się je kopać, warto dobrze przemyśleć jego kształt. Regularne kształty wykonuje się oczywiście najłatwiej, ale oczka wodne o nieregularnych kształtach wyglądają bardzo naturalnie.

Wykończenie

Wykończenie oczka jest bardzo istotne z punku estetyki działki. Detale mają ogromne znaczenie. Jeśli chcemy folię od oczka ukryć pod kamieniami, musimy dobrze zastanowić się, co wybrać. Kamienie powinny pasować do reszty ozdób na działce. Jeśli więc znajduje się na niej dużo otoczaków, również i kamienie przy oczku powinny być w miarę możliwości obłe. Pomyślmy również o odpowiedniej roślinności. Wybierając osprzęt do oczka taki jak filtry albo różnego rodzaju fontanienki zdecydujmy się tylko na produkty o wysokiej jakości. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o ich ciągłe naprawy. Dodatkowo, dobrej jakości urządzenia pracują ciszej, pozwalają więc cieszyć się szumem wody. Wynajmując minikoparkę warto przemyśleć aranżację przestrzeni dookoła oczka wodnego. Być może warto wynająć od razu rożnego rodzaju sprzęt ogrodowy, by np. przystrzyc trawnik wokół wody, wyciąć drzewo, z którego będą się sypały liście do wody lub nadać żywopłotowi obok oczka jakiś ciekawy kształt.

Leave a Reply