Rusztowanie Roku - nagrodzona realizacja mostu w Puławach

01-10-2009

Nagrodzona realizacja mostu im. Jana Pawła II przez Wisłę w ciągu obwodnicy Puław, wraz z trasą objazdową, była największą tego typu inwestycją w kraju. Jej celem było przejęcie ruchu tranzytowego samochodów, który przebiegał przez centrum miasta utrudniając w znaczący sposób ruch lokalny.

Most zbudowany jest w konstrukcji stalowej łukowej z płytą pomostową podwieszoną w dolnym pasie. Przęsło nurtowe mostu posadowione jest na dwóch filarach mostowych odległych od siebie o ok. 200m. Całkowita długość mostu to ok. 450 mb. Wysokość konstrukcji mierzona od poziomu lustra wody wynosi ok. 50 m. Podczas prac montażowych oraz wykonywania zabezpieczeń antykorozyjnych konstrukcji nośnej mostu wykorzystane zostało rusztowanie podwieszane. Używano je do prac spawalniczych, antykorozyjnych i malarskich. Prace montażowe trwały od kwietnia do czerwca 2008 roku.

1. Prace przygotowawcze

Realizację montażu rusztowań rozpoczęto od określenia:

  1. celu i zasadności ustawienia rusztowań,
  2. zestawień obciążeń,
  3. możliwości wykonania zamocowań i kotwień.

Na ich podstawie wybrano najkorzystniejsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Wybrano rusztowania Layher, łącząc ze sobą dwa systemy:

  1. rusztowanie ramowe „Blitz" o szerokości 0,73 m i długości 2,57m. Rusztowanie to zapewniało komunikację pionową.
  2. rusztowanie modułowe ALLROUND o szerokości stojaków od 0,73 m do 1,09 m i długości pola od 0,73m do 3,07m, które pełniło funkcję rusztowania roboczego.

2. Montaż

Konstrukcja rusztowania została wykonana z systemowych elementów rusztowania modułowego AllRound. Rusztowanie zostało podwieszone na dźwigarach kratowych stalowych ustawionych na górnej powierzchni łuku mostowego. Stojaki rusztowania połączone zostały z górnym i dolnym pasem dźwigara za pomocą złącz krzyżowych. Rygle łączące stojaki stanowiły podparcie dla pomostów roboczych oraz pomostów komunikacyjnych. Tak wykonane ramy, zawieszone z obu stron łukowej belki mostowej połączone były ze sobą za pomocą U-rygli podwójnych. Stanowiły też podparcie dla pomostu roboczego wykorzystywanego podczas zabezpieczenia dolnej części łuku mostowego. Konstrukcje rusztowania ustawioną na górnych pasach łuku mostowego zabezpieczono przed przesuwaniem za pomocą rur stalowych Ø48 opartych o cięgna podtrzymujące płytę pomostową.

Całość konstrukcji została stężona za pomocą systemowych stężeń pionowych zamontowanych z obu stron łuku mostowego. Projekt przewidywał wykorzystanie różnych długości modułów celem dostosowania do zmiennego nachylenia łuku mostowego zarówno w kierunku podłużnym jak i poprzecznym. Skutkowało to koniecznością montażu różnych długości pól (2,07-3,07m) w zależności od nachylenia łuku, stojaków oraz stężeń pionowych i poziomych, Waga rusztowania: 477

3. Organizacja robót.

Dostawy rusztowań realizowano z magazynów regionalnych RAMIRENT w Podolszynie/k.W-wy i Bytomiu. Całą inwestycję, przy współudziale biura konstrukcyjnego obsługiwał o/Lublin. Projekt techniczny przewidywał organizację placu budowy z uwzględnieniem całej technologii dostaw sprzętu oraz wykonania montażu i demontażu rusztowań. Sprzęt do transportu pionowego i poziomego, jak i tymczasowe ogrodzenia dostarczyła firma RAMIRENT

Do realizacji montażu rusztowań przystąpiono dostosowując tempo prac do potrzeb zleceniodawcy. W tym samym terminie, na placu budowy, pracowało pięć grup montażowych złożonych z najbardziej doświadczonych pracowników RAMIRENT. Praca na znacznej wysokości, nad wodą i otwarta przestrzeń stwarzały szczególne niesprzyjające warunki. Dobór monterów z odpowiednimi kwalifikacjami oraz osób nadzorujących z dużym doświadczeniem pozwolił na bezpieczną pracę. Każda grupa montażowa otrzymała niezależny zakres prac, co pozwoliło dokładnie śledzić postępy oraz przekazywać i rozliczać wykonane zakresy montażu. Dodatkowo prace montażowe wspierała grupa logistyczna, odpowiedzialna za dostarczenie rusztowań w miejsce prowadzonych montaży oraz utrzymanie nadzoru nad prawidłowym postępem prac.

4. Oddanie mostu do użytku

Realizacja zakończona została w zakładanym terminie. Rozwiązania zastosowane przy tej realizacji weszły na stałe do wybudów systemowych oferowanych przez RAMIRENT. Nastąpiło oficjalne otwarcie mostu. Kronikę dokumentującą postęp prac przy budowie mostu w Puławach można obejrzeć:www.pulawymost.pl

Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia funkcjonalności, wygody i prowadzenia statystyk. Dowiedź się więcej